Čo je to Slime?


Slime je výrobkom americkej spoločnosti ITW Global Tire Repair Inc., ktorá vyrába opravné sady pre pneumatiky a duše, prevencia průpichů a ostatné autodoplnky. Vyváža a dodáva svoje produkty do viac ako 80 krajín sveta ako pre maloobchodné predajne auto, moto, cyklo, tak aj ako súčasť originálneho vybavenia u automobilových, motocyklových a cyklo výrobcov. Spoločnosť je držiteľom ISO 9001: 2008. Slime je na trhu už od roku 1989.

Slime na utesnenie průpichů používa technológiu Fibre-Seal™. Je možné ho použiť ako prevencia průpichů alebo ako opravný materiál. V tesniacim tmelu sú obsiahnuté buď iba tesniace vlákna (zloženie pre duše), alebo zmes vlákien, gumových častíc a ďalších tesniacich látok (zloženie pre bezdušové pneumatiky). Zmes pre bezdušové pneumatiky obsahuje aj inhibítory korózie, ktoré chránia ráfik, a zložku zabraňujúci stekaniu, vďaka ktorej materiál priľne k vnútornej stene behúňa pneumatiky, keď sa koleso prestane točiť. Akonáhle je Slime v duši alebo v pneumatike aplikovaný, zostáva v kvapalnom stave a opravuje prierazy v smere zvnútra von. Pri rotácii kolesa je kvapalina odstredivou silou rozprestretá po celom behúni, čím vytvorí ochrannú vrstvu. Ak sa objaví prepichnutie, unikajúci vzduch vytláča tesniaci tmel von, pričom pomocou vlákien a ďalších tesniacich zložiek prieraz upcháva a zabraňuje ďalšiemu unikaniu vzduchu. Slime takto môže opravovať ďalšie a ďalšie prípadné průpichy.

FAQ


Je možné použiť Slime k vyváženie pneumatiky?

Nie. Pridanie rotujúce hmoty by mohlo v konečnom dôsledku skôr uškodiť, ako pomôcť. Problém s vyvážením by mal byť vyriešený v pneuservise.


Stvrdne Slime po oprave prepichov?

Nie. Jasne zelená tekutina, ktorá Slime tvorí, pomáha, aby sa vlákna, gumové častice a ďalšie tesniace látky rozprestreli. Keď je tekutina z průpichu vytlačená, nesie so sebou väčšie častice, ktoré sa spoja a dieru utesní, takže vzduch prestane unikať. Zelená škvrna, ktorú možno vidieť na vonkajšej strane pneumatiky, nestvrdne, ale môže stuhnúť a vytvoriť tak pružnú výplň.


Je možné pneumatiku ošetrenú Slime odborne opraviť?

Áno. Keď prídete do pneuservisu, informujte technika o tom, že vo vnútri pneumatiky bol použitý Slime, ktorý je rozpustný vo vode (Slime neobsahuje žiadne lepidlá), netoxický a nehorľavý. Je možné ho vypláchnuť vodou. Po umytí je potrebné pneumatiku a ráfik dosucha vytrieť handrou. Potom je pneumatika pripravená k odbornej oprave.


Zamŕza Slime?

Tesniace prípravok Slim je možné použiť aj v pomerne extrémnych podmienkach (až -30 o C). Nezamrzne do tuhého stavu, ale môže mať vyššiu viskozitu. Akonáhle sa pneumatika roztočí, trenie vytvorí teplo, vďaka ktorému sa viskozita tesniaceho materiálu vráti do normálu.


Ako dlho je možné Slime skladovať?

Ak je uchovávaný v dobre uzavretom originálnom obale a na chladnom a suchom mieste, je použiteľný najmenej 4 roky. Ak plánujete použiť tmel, ktorý bol už dlhší čas skladovaný, dôkladne ho pred použitím pretrepte. Takto sa materiál premieša a získa svoju normálnu viskozitu.


Čo sa stane s tmelom Slime aplikovaným do pneu či duše po dvoch rokoch?

Akonáhle je Slime aplikovaný do pneumatiky alebo duše, je vystavený iným podmienkam, ktoré pomaly mení jeho pôvodný zloženie. Účinnosť výrobku garantujeme po dobu dvoch rokov. Potom odporúčame starý materiál odstrániť a použiť nový.


stečie Slime do spodnej časti pneumatiky?

Slime je v bezdušových pneumatikách priľnavosti, čo mu umožňuje zostať na vnútorných stenách pneumatiky dlhšie a tým predchádza vibráciám. Vďaka rotácii pneumatiky sa materiál rozprestrie odstredivou silou. Duše sú naopak veľmi hladké, takže ak je bicykel v kľude, materiál pomerne rýchlo stečie do spodnej časti pneumatiky. Akonáhle sa však koleso znovu roztočí, materiál sa znovu rýchlo a rovnomerne rozprestrie.


Prečo je v ponuke viac ako jeden typ lieku?

Existujú rôzne druhy pneumatík (dušové, bezdušové, s TPMS ventilmi atď.), Preto sme navrhli zloženie, ktoré bude čo najlepšie vyhovovať potrebám každého typu.

V tesniacim tmelu sú obsiahnuté buď iba tesniace vlákna (zloženie pre duše), alebo zmes vlákien, gumových častíc a ďalších tesniacich látok (zloženie pre bezdušové pneumatiky). Zmes pre bezdušové pneumatiky obsahuje aj inhibítory korózie, ktoré chránia ráfik, a zložku zabraňujúci stekaniu, vďaka ktorej materiál priľne k vnútornej stene behúňa pneumatiky, keď sa koleso prestane točiť.


Môžem použiť Slime pre duše v bezdušové pneumatike?

Nie. Účinnosť našich výrobkov nemôžeme garantovať, ak nie sú použité na určený účel. Prípravok pre duša je zložený iba z vlákien, čo umožňuje jeho vysokú účinnosť pri utesnení malých priepichov tenkých duší. Toto však obmedzuje jeho tesniace vlastnosti v hrubých viacvrstvových pneumatikách. Prípravok Slime pre duše neobsahuje inhibítory korózie ako prípravok pre bezdušové pneumatiky a môže časom poškodiť ráfiky.


Môžem použiť bezdušový Slime v duši?

Nie. Účinnosť našich výrobkov nemôžeme garantovať, ak nie sú použité na určený účel. Tesniace prípravok pre bezdušové pneumatiky používa zmes gumových častíc a vlákien, ktoré sú vhodné na ošetrenie väčších prierazov viacvrstvové pneumatiky. Gumené častice sú príliš veľké na to, aby mohli dostatočne účinne utesniť průpichy v tenkej duši.


Tlak odporúčaný pre moje pneumatiky je viac ako 7 bar. Môžem Slime použiť?

Áno. Slime je účinný vo všetkých dušiach a pneumatikách, ako pri nízkom, tak pri vysokom tlaku.


Čo je to technológia "Fibre-Seal™"?

Je to patentovaná zmes ekologických vlákien, spojív, polymérov a tuhnúcich zložiek, ktoré sa spájajú a utesňujú prierazy až do veľkosti 1/8 "(3 mm) u duší a 1/4" (6 mm) pri pneumatikách. Mriežka z vlákien Fibre-Seal™ spolu s viskózny látkou, ktorá slúži k ich lepšiemu rozkladanie, tesne priľnú k akejkoľvek poškodenej oblasti, predchádzajú defektom a prípadne ich opravujú elastickú a trvanlivú výplňou.


Ako najlepšie nahustiť / vypustiť pneumatiku ošetrenú Slime?

Ak je to možné, odporúčame natočiť pneumatiku tak, aby sa ventil nachádzal na pozícii 10 alebo 2 hodín.

Pri vypustení - tesniaci prípravok vďaka gravitácii stečie od ventilu, čím sa predíde jeho vyfúknutie von z ventilu.
Pri nahustenie - vlákna a ďalšie častice by mohli ventil upchať alebo sa dostať do pumpy či kompresora.


Aplikoval som Slime do pneumatiky a upchal sa ventil. Čo mám robiť?

Odporúčame natočiť pneumatiku tak, aby sa ventil nachádzal na pozícii 10 alebo 2 hodín. Potom pneumatiku pomaly vypustite a pomocou príslušného nástroja vyberte vložku ventilu. Prepláchnite vložku ventilu teplou vodou a vymyte tesniace prípravok aj s vláknami. Potom vezmite vatovú tyčinku, navlhčite jeden koniec a prečistite ním driek ventilu. Znovu nasaďte vložku a nahustite pneumatiku. Vzduch by mal teraz ľahko prúdiť.


Aplikoval som Slime do pneumatiky, ale rovnako to defekt neopravil. Prečo?

Možno sa nepodarilo ho utesniť hneď na prvýkrát. Odporúčame pneumatiku skontrolovať, či v nej nie sú zapichnuté nejaké ostré predmety. Ak áno, odstráňte ich, pneumatiku nahustite a hneď potom ju zatočte. Odstredivou silou sa tesniaca prípravok vnútri duše alebo pneumatiky rozprestrie a prieraz utesní. Nemôžeme zaručiť, že Slime opraví rezné rany od skla alebo kovových predmetov, vädnú pätku, bočné prierazy alebo chybný ráfik. Skontrolujte tiež ventil a presvedčte sa, či príčinou úniku vzduchu nie je práve on.


Prečo garantuje Slime "iba" dvojročnú prevenciu prepichov?

Keď sa prieraz objavia, dôjde k strate tesniaceho prípravku. Časom sa pôvodné množstvo tesniaceho prípravku v pneumatike zníži. Takisto podmienky vo vnútri pneumatiky postupne ovplyvní chemické zloženie prípravku. Odporúčame po dvoch rokoch tmel vymyť a použiť nový.


Ovplyvní použitie Slime záruku na pneumatiky?

Záručné podmienky sú rôzne. Overte si záručné podmienky u výrobcu pneumatiky.

Je dobré vedieť, že dnes na trhu neexistuje žiadny tesniaci materiál schválený ako materiál pre "permanentné" opravy. Jediný spôsob opravy schválený Asociáciou výrobcov pneumatík je výplň / záplata aplikovaná odborným pracovníkom pneuservisu.

Slime je rozpustný vo vode, netoxický, bez nebezpečných prísad a lepidiel. Je možné ho z pneumatiky vymyť a umožniť tak pracovníkovi pneuservisu použiť na opravu permanentné výplň / záplatu. O použití Slime pracovníka pneuservisu vždy informujte!


Mám pichnutie nafukovací predmet (matrac, lehátko a pod.). Je možné ho opraviť pomocou Slime?

Nie. Aby mohol Slime fungovať, je potrebné, aby bolo splnené viaceré podmienky - tesniaca látka, tlak vzduchu a odstredivá sila. V podobných prípadoch nie je prítomná odstredivá sila. Aplikácia tesniace látky do širokej komory, bez možnosti usmerniť rozmiestnenie tesniace látky v poškodenej oblasti, by sa minula účinkom. Tento typ použitia nášho výrobku nemôžeme odporučiť, ani garantovať.


Pokúsil som sa vykonať opravu materiálom na báze aerosólu, ale nefungoval. Môžem teraz použiť Slime?

Nie. Nemôžeme odporučiť ani garantovať účinnosť nášho výrobku, ak je použitý súčasne s inou chemikálií. Slime sám o sebe je chemicky inertný, avšak zmiešaním s inou chemikálií môže dôjsť k chemickej reakcii, ktorá môže poškodiť pneumatiku alebo ráfik.


Rád by som si kúpil váš výrobok. Predávate priamo z výroby?

Áno. DD PNEU s.r.o. je výhradný dovzce do ČR a SR. Výrobky Slime možno zakúpiť prostredníctvom našich webových stránok ako maloobchodne , tak veľkoobchodne.


Čo mám robiť, keď sa mi Slime dostane do očí?

Zasiahnuté oko okamžite vypláchnite chladnou čistou vodou. Týmto by sa mala vyplaviť všetky vlákna a ďalšie častice, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie. Pokiaľ podráždenie pretrvá i po vypláchnutí, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Je Slime jedovatý alebo nebezpečný?

Nie, tesniace prípravky Slime sa vyrábajú z prísad, ktoré sú netoxické, nehorľavé a bezpečné. Ak sa liek vyleje, ľahko sa umyje vodou. Likvidáciu nie je potrebné vykonávať žiadnym zvláštnym spôsobom.


Ako vyčistiť rozliaty Slime?

Slime nezanecháva škvrny a je riediteľný vodou. Ak sa liek vylial na pevný povrch, bude zrejme stačiť zotrieť ho handrou. Ak sa vylial na tkaninu (koberec, oblečenie a pod.), Najprv prípravok Nechajte nasiaknúť suchou handrou, potom zasiahnuté miesto umyte teplou mydlovou vodou. Pokiaľ stihol prípravok zaschnúť, bude možno potrebné použiť odstraňovač škvŕn. Vždy si overte stálosť farieb zasiahnutej tkaniny.

Mám nízkoprofilové pneumatiky alebo vysokorýchlostné pneumatiky. Môžem k oprave použiť Slime?

Áno. Odporúčame použiť Slime na núdzovú opravu a potom si nechať pneumatiku čo najskôr odborne opraviť v servise.


Musím pneumatiku pred aplikáciou Slime zdvihnúť na zdvihák?

Nie. Zdvihák nie je potreba.


Ovplyvní Slime vyváženie kolesa?

Áno. Pridanie Slime do pneumatík spôsobuje vibrácie. Po aplikácii tmelu do pneumatiky odporúčame ísť max. Rýchlosťou do 80 km / h.


Dokáže Slime utesniť pätku?

Nie. Ak je Slime aplikovaný a koleso rotuje, materiál sa odstredivou silou rozprestrie len v oblasti behúňa.


Mám auto s TPMS (systém monitorovania tlaku v pneumatikách). Môžem použiť Slime?

Áno. Výrobcovia TPMS uskutočnili množstvo testov, aby zaistili, že ich senzory zostanú funkčné aj v podmienkach, kedy sú vystavené pôsobeniu opravných materiálov Slime Tire Sealant (fľaša so žltou etiketou).

Slime sa odporúča ako opravný materiál pre všetky cestné vozidlá.

Mám na bicykli pneumatiky s dušou. Môžem k ich oprave použiť Slime?

Áno. Slime je určený k oprave všetkých typov pneumatík - dušových aj bezdušových.


Aký je rozdiel medzi ventilmi Presta a Schrader?

ventily presta vs schrader Duša pre bicykle sa dodávajú s dvoma typmi ventilov: Schrader (tj. štandardná "autoventil") a Presta (Francúzske ventily). Ventil Presta je štíhlejší a - vzhľadom na to, že má zatváracie maticu namiesto pružinky - o niečo menej šikovný. Vďaka tomu sa používajú ventily Presta na špičkových jazdných kolesách a dušiach pre vyšší tlak vzduchu (cestné bicykle).

Slime sa aplikuje skrz driek ventilu, preto je potrebné z ventilu najprv vybrať vložku. Aplikácia do ventila typu Presta je ťažšie, preto ponúkame vopred ošetrené duše s ventilmi Presta.


Prečo sa na prípravku pre duše uvádza, že nie je vhodný pre duše s ventilom Presta?

Slime sa aplikuje skrz driek ventilu, preto je potrebné z ventilu najprv vybrať vložku. Ventily Presta vo všeobecnosti nemajú vyberateľnou vložku. Aby sme tento problém vyriešili, ponúkame vlastné vopred ošetrené duše Slime Smart Tubes.

Ak ste si fľašu tesniaceho prípravku už kúpili, môžete ho s trochou trpezlivosti použiť i na dušu s ventilom Presta.


Ako Slime dostať do ventilu Presta?

Budete potrebovať redukciu z Presta ventilu na Auto ventil.

  1. Odmontujte z fľaše Slime bezpečnostný uzáver a nasaďte na fľašu plniaci hadičku.
  2. Ak máte jednodielny Presta ventil, odskrutkujte istiace maticu z konca ventilu a preliačením vypustite vzduch. Pokiaľ máte dvojdielny Presta ventil, vyskrutkujte vnútro ventilu.
  3. Nasaďte redukciu na ventil.
  4. Koniec hadičky pripravené fľaše nasaďte na redukciu ventilu. Takto vytvoríte tesné spojenie, aby Slime neunikal, keď budete fľašu stláčať.
  5. Podržte fľašu tak, aby smerovala dole do duše a vytlačte potrebné množstvo do duše. Odporúčaná pozície ventilu na bicykli je 4 alebo 8 hodina. Striedajte stisk a uvoľnenie, aby sa do fľaše po každom stlačení počas uvoľnenia mohol vrátiť vzduch.
  6. Po aplikácii zložte hadičku z redukcie a redukciu vyskrutkujte z ventilu.
  7. Ak máte jednodielny Presta ventil, nahustite dušu na požadovanú tlak. U dvojdielneho Presta ventilu najprv niekoľkokrát prefúknite, tak aby tmel stiekol do duše. Následne vložte späť vnútro ventilu a nahustite na požadovaný tlak.
  8. Zaskrutkujte istiace maticu.
  9. Ak máte dušu vonku z plášťa môžete aplikovať Slime priamo cez bielu hlavičku, ktorú naskrutkujete s fľašou na ventil - netreba redukcia a hadičky.

Rozrezal som si pneumatiku bicykla o sklo. Dokáže Slime takú trhlinu opraviť?

Nie. Slime funguje podobne ako krvné doštičky. Ak sa pichneme do prsta, krvné doštičky vpich okamžite utesní, aby sa predišlo strate krvi. Pokiaľ sa ale Keby sme sa porezali, krv sa tak ľahko nezrazí a krvácanie tak rýchlo neprestane, pri ohnutí prsta sa naopak môže krvácanie znova obnoviť. Podobne je tomu aj so Slime. Malé prierazy sa opraví ľahko, ale väčšie trhliny alebo rezné rany od skla alebo kovových predmetov sa už tak ľahko nerevidujú. Neustále ohýbanie pneumatiky o hrubé a nerovné povrchy navyše trvalé utesnenie diery Slime veľmi sťažuje.


Existuje možnosť opravy bezdušovej pneumatiky na bicykli?

Áno. Slime má riešenie ako pre prevenciu (opravný tmel), tak pre okamžitú opravu (opravné knôty).

Aký je rozdiel medzi Slime pre ATV a Slime pre automobily?

Existujú dva varianty prípravku Slime. Jedna je priamo určená pre duše, druhá pre bezdušové pneumatiky. Pneumatiky ATV a automobilov sú všeobecne bezdušové, takže v zložení prípravku doporučeného pre tieto typy pneumatík žiadny rozdiel nie je. Pre oboje bude treba použiť prípravok určený pre bezdušové pneumatiky (pre automobily s TPMS je nutné použiť Slime so žltou etiketou).

Mám traktorovú pneumatiku obsahujúce soľný roztok kvôli záťaži. Môžem použiť tiež Slime?

Nie. Nemôžeme funkčnosť nášho výrobku garantovať, ak je pridaný do pneumatiky, ktorá už obsahuje iný výrobok alebo kvapalinu. Odporučili by sme odstrániť záťažový roztok a nahradiť ho prípravkom Slime. Prípravok nielenže pomôže udržiavať tlak vzduchu a predchádzať únikom vzduchu spôsobené průpichy, ale bude tiež fungovať ako pomocná záťaž.